Grönt gör skönt!

Efter att ha jobbat hela helgen är första jobbveckan efter semestern äntligen avklarad!

Det har gått bra. Jag har varit på labbet och känt att jag har lite koll ändå.

Men jag är TRÖTT! Trött på jobbet och trött när jag kommer hem. En kollega gick på sin pension idag. Jag kan inte låta bli att bli avundsjuk! Skogspromenader, böcker, långkok, korsord, brödbak, trädgård… Det skulle passa mig perfekt! Jobbet tar alldeles för mycket tid! Kvällsjobb, helger och 6 mil enkel resa är i mesta laget när man har familj.

Och Barnet har varit så svår att söva i veckan så efter att han till slut har somnat har det inte funnits nåt kvar av kvällen. Tyvärr ingen tid alls till att blogga!
Förmodligen ligger han mittemellan att faktiskt behöva sova på dagen till att inte kunna somna på kvällen när han gör det. Men snart får vi nog ordning på rutinerna igen!

Fast nu sover han redan så nu ska jag unna mig en ansiktsmask på avokadon som blev över från middagen.

Nästa vecka väntar dataavdelningen. Får se om jag lyckas göra nån nytta där!

Hur har eran helg varit?

En förtjusande bild på mig.

IMG_3300.JPG
Tänk att få gå i pension! Åh, jag blir grön av avund!

5 tankar om “Grönt gör skönt!

    • Åjo, det finns nog mycket med dig som jag kan vara avundsjuk på! 😊 Men förstås njuter jag i fulla drag av livet som det är just nu också, jag önskar bara att det fanns lite mer tid ibland!

  1. Det sägs att ”Livet är som bäst när det är som mest”. Men just nu förstår jag att det ändå känns i mesta laget. 🙂

    • Det kan nog stämma! Det är fantastiskt att vara behövd och när man tänker tillbaka tycker man nog att de där hektiska perioderna var just meningsfulla och säkert ganska härliga!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s