Tomteskumsfudge

20131216-125543.jpg

50 g smör
1 dl grädde
12 tomtar klippta bitar
1 dl socker
100 g vit choklad

Jag har kollat en massa olika recept på tomteskumsfudge och många säger att de blir goda men för söta, för smuliga eller för hårda. Jag gjorde därför mina med mindre socker än de flesta recept och använde en termometer för att få rätt grader. Det blev bra, goda mjuka och fina. Visst är de fortfarande söta, men inte så att håret krullar sig.

Blanda allt utom chokladen i en kastrull och koka försiktigt till 116 grader. Rör om då och då. Lägg i den grovhackade chokladen och rör tills smeten blir blank och slät.

Bred ut i en form med bakplåtspapper och låt stå i kylen över natt.

Skär i bitar.

20131216-125531.jpg

6 tankar om “Tomteskumsfudge

  1. Hej!

    Vi har uppmärksammat din blogg tack vare kvaliteten på dina goda recept. Vi skulle bli jätteglada om du ville gå med i Hittarecept.se så att vi kan länka till din blogg.

    Hittarecept.se är en sökmotor som samlar recept från de bästa svenska bloggarna och sajterna. Flera hundra bloggar har redan gått med och dragit nytta av den trafik vi skickar till deras sajter.

    För att gå med behöver du bara följa länken här: http://www.hittarecept.se/ga-med-i-matbloggstoppen

    Med vänlig hälsning,
    Hittarecept.se

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s