Jag har lagat en massa goda recept på sista tiden!
Dels har jag provat att inte handla mat på en vecka utan bara laga middagar av sånt vi hade hemma. Många gånger blir det riktigt gott när man bara svänger ihop något av maten som ligger i frysen och av de trötta grönsakerna i kylen. Sen känns det ju så bra också!
Bland annat blev grönsaksgratäng med blomkål och broccoli och pastasås med tonfisk och zucchini.
Jag har också fått chili av min pappa som han i sin tur fått av en trädgårdsentusiast. Pappa lagar inte så mycket mat utan bet helt sonika av halva chilin i en tugga… Det föll honom inte i smaken så till min glädje fick jag överta de andra!
Än har jag bara använt två stycken som jag gjorde en stor omgång kycklingchili på. Den blev verkligen riktigt god, precis sån mat som jag älskar att laga, så om man har chili man vill använda kan jag rekommendera denna rätt. Tomat, chili, bönor och vitlök tillsammans blir ju så gott!
Kycklingchili
Jag tycker verkligen om hösten när vi har så mycket goda grönsaker och rotfrukter i affärerna och när trädgården bjuder på äpplen, tomater och björnbär som man bara kan plocka och stoppa i munnen eller laga godsaker av.
Jag har till exempel gjort en väldigt smarrig chokladkaka med björnbär, men eftersom detta inlägg börjar bli långt nog skriver jag det receptet i ett eget inlägg.
Så klok Du är med en frysrensning, borde jag också göra. Den blir nog lite enahanda hos oss……….rabarber och kräftor. 😉
Det låter lite enahanda – men väldigt gott!
Vi skulle klara oss länge på att äta det vi har i frysen! Jag gillar med hösten. Igår när vi hade besök plockade vi in en fin solros från trädgården att ställa på bordet, vi tog in tomater från landet att ha i salladen, vi gjorde biffar av älgen Martin skjutit och serverade chokladkaka med färska björnbär från trädgården till efterrätt. Det kändes rätt bra! =)
Ja, det känns fantastiskt bra med självhushåll! Bra att ni klarar er länge på det ni har, man vet aldrig om hårda tider kommer! Tur också att man är van vid naturen och känner igen växter och svampar som man kan äta om det vill sig riktigt illa… 😉